November 27, 2018

TWENTY-SIX CAL SOUTH TEAMS WILL REPRESENT SOUTHERN CALIFORNIA IN THE 2018-19 NATIONAL LEAGUE SEASON


Twenty-six Southern California teams from 15U to 19U Divisions will be representing Cal South in the 2018-2019 US Youth Soccer National League that will begin play in late November to early December. Every team will be fighting to earn their place in the 2019 US Youth Soccer National Championships to be held July 23-28 in Overland Park, Kan. The full list of teams attending National League and their schedules may be found below.

The 16U through 19U Girls will open the season with games Nov. 29 – Dec. 2 in Wilson, N.C., and Rocky Mount, N.C. The 16U through 19U Boys teams will kick off the following week, Dec. 6-9, in Greensboro, N.C., while all 14U and 15U teams open the season simultaneously with games Dec. 6-9 in Wilson and Rocky Mount.

The National League Season will conclude at the Player College Showcase in Las Vegas, Nev., as the boys compete March 8-10 and the girls follow with games March 15-17.

In the new, re-vamped National League qualifiers, Southern California teams must compete in the California Regional League in order to participate in the US Youth Soccer Tournament. Teams competing in the 2018-19 CRL Season have the opportunity to qualify to the 2019 US Youth Soccer Far West Regional Championships, as well as the 2019-20 National League.

THURSDAY, NOV 29
CATEGORY
TIME (PT)
HOME AWAY
16UG-White
8:00AM
Beach FC PSA National (NJ)
16UG-Blue
10:00AM
San Diego SC OPSA Magic (MD)
17UG-Red
10:00AM
02 NCFC Elite (NC) Albion SC G02
17UG-White
10:00AM
Legends FC North Shore United (WI)
17UG-Blue
11:00AM
Fullerton Rangers PSA National (NJ)
18UG-Blue
11:00AM
SGV Surf KC Academy Elite (MO)
19UG-Blue
11:00AM
CDA Slammers FC Maplebrook Fury (MN)
16UG-Black
12:00PM
Legends IE 03 NCFC Elite (NC)
16UG-Red
12:00PM
Temecula Hawks Midwest United FC (MI)
17UG-White
12:00PM
LAGSD YMS Premier (PA-E)
17UG-Black
1:00PM
Beach FC Team Chicago Academy (IL)
18UG-Red
1:00PM
Rebels SC 01 FC Boulder (CO)
18UG-White
1:00PM
Legends FC Palm Beach Predators (FL)
19UG-Blue
1:00PM
Legends FC Sporting Omaha FC (NE)
19UG-Red
1:00PM
Legends FC South 00 NCFC Elite (NC)

FRIDAY, NOV 30
CATEGORY
TIME (PT)
HOME AWAY
19UG-Blue
7:30AM
Arlington SA (VA) Legends FC
16UG-Black
9:30AM
SC Waukesha (WI) Legends IE
16UG-Blue
9:30AM
MI Jaguars (MI) San Diego SC Academy
16UG-Red
9:30AM
Arlington SA (VA) Temecula Hawks
16UG-White
9:30AM
03 Lady Lobos Rush (TN) Beach FC
17UG-Red
9:30AM
Albion SC Sparta FC 02 (TX-N)
17UG-White
9:30AM
PSA Shore Wave (NJ) LAGSD
19UG-Blue
9:30AM
Sporting Omaha FC (NE) CDA Slammers FC
19UG-Red
9:30AM
CDA Premier (OH-S) Legends FC South
17UG-Black
11:00AM
LVU 2002 (PA-E) Beach FC
17UG-Blue
11:00AM
Nationals Union (MI) Fullerton Rangers
18UG-Blue
11:00AM
Nationals Union (MI) SGV Surf
18UG-Red
11:00AM
01 CSA South Elite (NC) Rebels SC
18UG-White
11:00AM
North Shore United (WI) Legends FC
17UG-White
11:30AM
FC United 2002 (IL) Legends FC

SATURDAY, DEC 1
CATEGORY
TIME (PT)
HOME AWAY
16UG-Black
6:00AM
Legends IE LMVSC Patriots (VA)
16UG-White
6:00AM
Beach FC Nationals Union (MI)
19UG-Blue
6:00AM
Legends FC PSA National (NJ)
17UG-Black
7:00AM
Beach FC Lonestar U17 (TX-S)
17UG-White
7:00AM
LAGSD North Shore United (WI)
18UG-Blue
7:00AM
SGV Surf Cleveland FC (OH-N)
18UG-Red
7:00AM
Rebels SC JB Marine SC (MO)
18UG-White
7:00AM
Legends FC FC Frederick (MD)
16UG-Blue
8:00AM
San Diego SC Academy CSAIU 03G (OH-N)
16UG-Red
8:00AM
Temecula Hawks Keystone FC Premier (PA-E)
19UG-Blue
8:00AM
CDA Slammers FC Arlington SA (VA)
19UG-Red
8:00AM
Legends FC South Campton United (IL)
17UG-Blue
11:00AM
UFA 02 (GA) Fullerton Rangers
17UG-Red
11:00AM
SJEB Rush 02 (NJ) Albion SC
17UG-White
11:00AM
Legends FC YMS Premier (PA-E)

SUNDAY, DEC 2
CATEGORY
TIME (PT)
HOME AWAY
16UG-Black
4:30AM
TN SC 02 (TN) Legends IE
16UG-Blue
4:30AM
PDA Shore Freedom (NJ) San Diego SC Academy
17UG-Black
4:30AM
Cleveland FC (OH-N) Beach FC
17UG-Blue
4:30AM
Fullerton Rangers CDA Premier (OH-S)
17UG-White
4:30AM
FC United 2002 (IL) LAGSD
18UG-Red
4:30AM
MI Jaguars (MI) Rebels SC
19UG-Blue
4:30AM
PSA National (NJ) CDA Slammers FC
19UG-Red
4:30AM
Austin Texans (TX-S) Legends FC South
16UG-Red
6:20AM
2003 CSA South Temecula Hawks
16UG-White
6:20AM
Lou Fusz 03 (MO) Beach FC
17UG-Red
6:20AM
Albion SC MI Jaguars (MI)
17UG-White
6:20AM
PSA Shore Wave (NJ) Legends FC
18UG-Blue
6:20AM
CSA North/H'ville (NC) SGV Surf
18UG-White
6:20AM
PDA Shore Fusion (NJ) Legends FC
19UG-Blue
6:20AM
Maplebrook Fury (MN) Legends FC

THURSDAY, DEC 6
CATEGORY TIME (PT) HOME AWAY
18UB-Red
9:00AM
Charlotte Soccer Academy (NC) Fullerton Rangers
18UB-White
9:00AM
OC Surf Armour Lobos Rush (TN)
15UG-Black
9:45AM
Legends FC East Riverside Eclipse Select (MN)
15UB-Black
10:45AM
LAGSB Rise 04B (TX-S)
17UB-Red
11:00AM
Boca OC 02 Lobos Rush Premier (TN)
18UB-Black
11:00AM
FC Dallas (TX-N) AC Brea
19UB-Blue
11:00AM
Ohio Premier (OH-S) OC Surf Armour
15UB-Red
12:30PM
TFA-SFV Team Challenger FC (OH-N)
15UB-White
12:30PM
Soltilo FC - LA LMVSC (VA)
15UG-Red
12:30PM
Rebels IE Team Chicago Academy (IL)
15UG-White
12:30 PM
PDA Shore Sting (NJ) Beach FC

FRIDAY, DEC 7
CATEGORY TIME (PT) HOME AWAY
15UB-Black
7:15AM
PPA KSA (GA) LAGSB
18UB-Red
9:00AM
Fullerton Rangers Solar 01B Stricker (TX-N)
18UB-White
9:00AM
OKC Energy FC (OK) OC Surf Armour
15UB-Red
9:45AM
Arlington SA (VA) TFA-SFV
15UB-White
9:45AM
GPS Lexington SA (SC) Soltilo FC - LA
15UG-Red
10:45AM
Philadelphia SC (PA-E) Rebels IE
15UG-White
10:45AM
Beach FC Gretna Prima Green (NE)
17UB-Red
11:00AM
Baltimore Celtic (MD) Boca OC
18UB-Black
11:00AM
AC Brea OBSC Blue (IL)
19UB-Blue
11:00AM
OC Surf Armour FC Dallas (TX-N)
15UG-Black
12:30PM
PSA National (NJ) Legends FC East Riverside

SATURDAY, DEC 8
CATEGORY TIME (PT) HOME AWAY
18UB-Red
5:00AM
McLean Green (VA) Fullerton Rangers
18UB-White
5:00AM
OC Surf Armour Philadelphia Ukranian Nationals (PA-E)
15UB-Red
5:30AM
TFA-SFV Oklahoma Energy FC (OK)
15UB-Black
6:15AM
LAGSB Potomac Blue (MD)
15UG-Red
6:15AM
Rebels IE Nationals Union (MI)
15UG-White
6:15AM
MI Jaguars (MI) Beach FC
17UB-Red
7:00AM
Boca OC ASA Red (VA)
18UB-Black
7:00AM
OBGC Rangers (MD) AC Brea
19UB-Blue
7:00AM
OC Surf Armour LVU 2000 (PA-E)
15UG-Black
7:15AM
Legends FC East Riverside SDA East (NY-E)
15UB-White
9:00AM
Soltilo FC - LA Lexington FC (KY)

SUNDAY, DEC 9
CATEGORY TIME (PT) HOME AWAY
15UB-Black
4:30AM
PA Dominion FC (PA-E) LAGSB
15UB-Red
4:30AM
Inter Atlanta (GA) TFA-SFV
15UB-White
4:30AM
Liverpool FC-MI (MI) Soltilo FC - LA
15UG-Black
4:30AM
Libertyville FC (IL) Legends FC East Riverside
15UG-Red
4:30AM
CUP 04 (OH-S) Rebels IE
18UB-Black
4:45AM
AC Brea Tampa Bay United (FL)
18UB-Red
4:45AM
Fullerton Rangers Javanon (KY)
19UB-Blue
4:45AM
CTC South FC FC (FL) OC Surf Armour
15UG-White
6:15AM
Beach FC SC Waukesha (WI)
17UB-Red
6:35AM
CUP 02 Gold (OH-S) Boca OC
18UB-White
6:35AM
Wall Elite Cosmos (NJ) OC Surf Armour

View Top Stories

California Regional League

Contact Us

CALIFORNIA REGIONAL LEAGUE

Cal South Office: 714-778-2972 | 888-429-7276
Anthony Morales
Email: amorales@calsouth.com

Cinthia Soto-Galvan
Email: csoto-galvan@calsouth.com